2022. a maikuus käisid 6. kl õpilased projekti “Eesti otsib nurmenukke” raames nurmenukke uurimas. Saime teada, et nurmenukkudel on erinevaid õietüüpe ning just nende esinemissagedus oli see, mis teadlastele korda läks.
Kampaania tagasisides antakse teada
“Tuhandete kampaanias osalejate abil saime teavet enam kui 5200 nurmenuku kasvukohast 32 riigis. Kogutud andmetest sündis väärtuslik andmekogu, mille analüüsimine viis põnevate ja ootamatute tulemusteni. Üle Euroopa kogutud andmetele toetudes on nüüdseks ilmunud artikkel eelretsenseeritud teadusajakirjas Journal of Ecology, mis on üks vanimaid ja väärikamaid ökoloogia valdkonna ajakirju maailmas.
Mida uuringust teada saime?
- Üllataval kombel oli S-tüüpi nurmenukuõisi peaaegu 10% rohkem kui L-tüüpi. Selline leid Euroopa ulatuses on esmakordne, kuna S- ja L-tüüpi isendeid oleks eelduste kohaselt pidanud olema võrdselt. Seda, kas oleme tunnistajaks selle paljunemistunnuse – õie – evolutsioonilistele muutustele või on sel ootamatul tulemusel mõni teine põhjus, tuleb teadlastel edaspidi uurida.
- S-tüüpi õitega isendid olid sagedasemad piirkondades, kus suviti sadas rohkem ja maakasutus oli intensiivsem. Seega võib inimmõju olla üks peamisi põhjuseid, miks näeme kõrvalekallet õietüüpide võrdses esinemissageduses.
- Väiksemates nurmenuku populatsioonides oli õietüüpide esinemissagedus oluliselt ebavõrdsem kui suuremates populatsioonides. Kuna väiksemates asurkondades on suhteliselt vähem sobivaid paljunemispartnereid, võib see kiirendada liigi kadumist.
- Uued teadmised keerulisemate paljunemistunnustega taimeliikide kiirete keskkonna- ja maastikumuutustega toimetulekust aitavad mõista taimeriigi toimimist ning kavandada tõhusamat elurikkuse hoidmist ja taastamist.”
Oli tore olla osa sellest suurest ettevõtmisest.