Kas sa tead, et hambapastas, närimiskummis ja telefoni puutetundlikus ekraanis on puidutooteid? Need ja veel rohkemad teadmised omandasid 7. klassi õpilased osalemisega programmis “Millest jutustavad aastarõngad?”.
Kui öösel sadas kõvasti, siis meie pisikese matka jooksul kostitas taevas õppijaid ainult väheste piiskadega. Õppeprogrammi käigus nägime metsas nii mõndagi põnevat: metsasitikat, kes loomaluudelt viimase liha maha närib; seent, kelle nimi pole just kõige ilusam – puugipask; huvitava koorega kuuske ning matkaraja ääres oleva puu õõnde tehtud linnupesa.
Lisaks retkele metsas saime iseseisvalt tarkust omandada ka Kiidjärve külastuskeskuses. Seal panime oma teadmisi proovile puude tundmises, kui näha on ainult koor ja vili, ning kalade tuvastamises. Veel saime uurida erinevaid metsloomi nende topiste ja naha järgi. Kui pehme karvaga küll loomad on!
Viimaseks teemaks olid muidugi puud. Aastarõngaste järgi saab nii mõndagi teada ilmastiku kohta, mis puude kasvu algusajal esines ja tuvastada kliimamuutusi. Veel panime kõrva taha teadmisi erinevatest teadusharudest, mis puude aastarõngaid uurivad (neid dendro-asju oli ikka päris mitu). Muidugi käsitleti ka majandusmetsa ja metsaraie teemasid. Programmi juht näitas meile kahe puu läbilõiget. Puud olid küll sama vanad, kuid looduslikes tingimustes kasvanud puu läbimõõt oli oma kaks korda väiksem kui majandusmetsas kasvanu oma.
Kiidjärve külastuskeskuses oli põnev ja programm huvitav.